
For example, to plot the x-y plane in 3-space, use LinearSystemPlot(,). Note: If the system of equations specifies fewer variables than the intended dimensionality, use the vars parameter. Otherwise the variables x and y are used. If this option is not given and the variable names can be determined from the linear system, the determined variables are used. The names of the independent variables can be given as an optional argument vars. x = v, or the augmented Matrix AM = M | v.If the system of linear equations has a unique solution, a circle is plotted at the solution.Ī system of linear equations can be given as a set or list of linear equations, the Matrix M and Vector v in the linear system M The LinearSystemPlot(sys) command plots lines or planes associated with the given system of linear equations. Plotting options or equation(s) of the form option=value where option is one of caption, colors, lineoptions, planeoptions, or Student plot options specify options for the plot (optional) list or set specifying the variable names List or set of linear equations or algebraic expressions Write a system of inequalities to model this problem.Plot a system of 2-D or 3-D linear equations.Tickets for an American Baseball League game for 3 adults and 3 children cost less than ?75, while tickets for 2 adults and 4 children cost less than $62.Could she eat 2 ounces of cheddar cheese and 1 ounce of parmesan cheese?.Could she eat 1 ounce of cheddar cheese and 3 ounces of parmesan cheese?.An ounce of parmesan cheese has 11 grams of protein and 22 calories. An ounce of cheddar cheese has 7 grams of protein and 110 calories. She desires to have at least 35 more grams of protein each day and no more than an additional 200 calories daily. Jocelyn desires to increase both her protein consumption and caloric intake.Could she buy 3 bananas and 4 granola bars?.Could she buy 5 bananas and 6 granola bars?.The bananas cost $0.35 each and the granola bars cost $2.50 each. When buying groceries one day with a budget of $15 for the extra food, she buys bananas that have 90 calories each and chocolate granola bars that have 150 calories each. Jocelyn is pregnant and needs to eat at least 500 more calories a day than usual.The cost of mailing a card (with pictures enclosed) is $3 and for a package the cost is $7. The number of cards is at least 4 more than twice the number of packages. Reiko needs to mail her Christmas cards and packages and wants to keep her mailing costs to no more than $500.Will she make a profit if she sells 50 portraits and 20 landscapes?.Will she make a profit if she sells 20 portraits and 35 landscapes?.


Write a system of inequalities to model this situation.She needs to sell at least $800 worth of drawings in order to earn a profit. She sells the portraits for $15 and the landscapes for $10. She wants to sell at least 60 drawings and has portraits and landscapes. Caitlyn sells her drawings at the county fair.In the following exercises, translate to a system of inequalities and solve. In the following exercises, solve each system by graphing. In the following exercises, determine whether each ordered pair is a solution to the system. Notice that we could also test the possible solutions by substituting the values into each inequality. Christy could choose to display 20 small and 10 large photos. Christy would not display 10 small and 20 large photos.ĭ) To determine if 20 small and 10 large photos would work, we see if the point (20, 10) is in the solution region.

The solution of the system is the region of the graph that is double shaded and so is shaded darker.Ĭ) To determine if 10 small and 20 large photos would work, we see if the point (10, 20) is in the solution region. True, shade the side that includes the point (0, 0) blue. To graph, graph 4 x + 10 y = 200 as a solid line. True, shade the side that does not include the point (0, 0) red. To find the system of inequalities, translate the information.ī) To graph, graph x + y = 25 as a solid line.Ĭhoose (0, 0) as a test point.
